Sklepy internetowe   |   Poradnik dla kupujących online   |   Forum konsumenckie

Zapraszamy do zabrania głosu na forum dyskusyjnym dla konsumentów!

IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

 
Reply to this topicStart new topic
> niezgodność z umową - co dokładnie można zrobić?, oraz problemy z obuwiem w praktyce
obca
post 15.04.2007, 13:02
Post #1


Newbie
*

Grupa: Members
Postów: 2
Dołączył: 15-04 07
Nr użytkownika: 3,197



chciałabym się dowiedzieć jakie dokładnie prawa ma klient, gdy towar okazuje się niezgodny z umową??

konkretnie chodzi mi o buty, które w ciągu kilku miesięcy od zakupu dosłownie się rozkleiły w kilku miejscach i przemakają - dodam, że to obuwie skórzane i nie kosztowało mało:/

czy w ciągu pół roku od zakupu mam prawo żądać odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy (ewentualnie wymiana na nowe)? czy też muszę zgodzić się na ewentualną naprawę?
a jeśli druga opcja to czy po odbiorze butów powinnam otrzymać nowy paragon z gwarancją na 2 lata czy też gawarancja leci sobie cały czas ta początkowa?

czy jeśli buty znów się będą rozklejać muszę godzić się na kolejną naprawę?

i druga sprawa:
czy to prawda, że przemakanie butów (mimo stosowania wszelkich zalecanych przez producenta preparatów ochronnych) nie podlega reklamacji? czyli skórzane, zimowe buty sobie namakać na deszczu i śniegu?:0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Piotr
post 16.04.2007, 20:18
Post #2


Advanced Member
***

Grupa: administracja
Postów: 66
Dołączył: 18-02 05
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 2
Skype Status: My status
Skype Name: sklepy24


Generalnie trudny temat - BUTY!!

Co do zasady to konsument decyduje czy skorzysta z instytucji niezgodności towaru z umową, czy z gwarancji i nasz wybór jest wiążący dla sprzedawcy. W przypadku powołania się na niezgodność towaru z umową również my decydujemy o sposobie usunięcia tej niezgodności. W pierwszej kolejności możemy domagać się naprawy lub wymiany, a w przypadku niepowodzenia od umowy odstąpić lub żądać obniżenia ceny. W przypadku gwarancji gwarant decyduje o sposobie usunięcia wady.

Jeśli ta wiedza nie pomoże w negocjacjach ze sklepem to dowołąj się do pomocy lokalnego rzecznika konsumenckiego (spis rzeczników na stronie UOKiK - http://www.uokik.gov.pl/pl/ochrona_konsumentow/rzecznicy/)

Co do przemakalności skóry to chyba generalnie nie ma takie gwarancji o ile producent o tym nie zapewnia - w końcu to nie są gumowce wink.gif

pozdrawiam i życze powodzenia


--------------------
Moja wypowiedź nie jest poradą prawną i nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje oraz działania lub zaniechania podjęte w oparciu o moje wypowiedzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
obca
post 17.04.2007, 18:50
Post #3


Newbie
*

Grupa: Members
Postów: 2
Dołączył: 15-04 07
Nr użytkownika: 3,197



dziękuję za odpowiedź..

oczywiście w sklepie nikt nie dał mi wyboru co do sposobu rozpatrywania tej sprawy (czyli od razu wysłano buty do producenta bez możliwości załatwienia sprawy w sklepie), podejrzewam, że w ten sposób niejako jestem zmuszona akceptować decyzje producenta i już nie mam możliwości zwrotu butów

ale jestem ciekawa jakie przepisy mówią o tym, że to klient decyduję o tym czy chce wnosić o odstąpienie od umowy w związku z niezgodnością towaru czy też skorzystać z gwarancji producenta? może mi się jeszcze kiedyś przydać ta wiedza smile.gif

a co do kaloszy - obawiam się, że gdyby przemakały to również byłoby to zgodne z polską normą laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Piotr
post 20.04.2007, 13:22
Post #4


Advanced Member
***

Grupa: administracja
Postów: 66
Dołączył: 18-02 05
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 2
Skype Status: My status
Skype Name: sklepy24


Konsument posiada zwykle dwa prawa odnośnie jakości towaru jaki zakupił:

1. Prawo do gwarancji producenckiej, które jest zwykle bardzo mizerne, gdyż umowę gwarancyjną definiuje producent zwykle maksymalnie ograniczając swoją odpowiedzialność.

2. Prawo do rękojmi sprzedawcy towaru opisane w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (do pobrania w zakładce Prawo Konsumenckie http://www.sklepy24.pl/zakupy/prawo_konsumenckie/sklep/internetowy)

Żaden przepis nie definiuje z jakiego prawa należy skorzystać w pierwszej kolejności ale w interesie sprzedawcy jest oczywiście sugerowanie konsumentowi skorzystanie z gwarancji, podczas gdy konsument może zadecydować inaczej i powołać się na np. Art. 8.1 wymienionej wyżej ustawy.


--------------------
Moja wypowiedź nie jest poradą prawną i nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje oraz działania lub zaniechania podjęte w oparciu o moje wypowiedzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 



RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 24.04.2024 - 23:59