Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Allegro z odbiorem osobistym.
Forum użytkowników serwisu Sklepy24.pl > Forum konsumentów > Zakupy na aukcjach online (Allegro, Ebay, Świstak...)
zbrozin
Witam.
Mam taki problem: kupiłem na aukcji dysk twardy do komputera, lecz po podlączeniu go w domu okazało się, że nie działa z zestawem jak powinien (dysk sprawny, tylko nie współdziała). I tu moje zdziwienie, bo gdy chciałem zrócić dysk ( na stronie sklepu napisano, że do 10 dni) dowiedziałem się, że jeśli odebrałem osobiście sprzęt to nei mam prawa go zwrócić, a sklep nie musi go przyjąć, ewentualnie mogą wymienić na inny. Aukcja była na "Kup Teraz" i widnieję jako osoba, która kupiła sprzęt. Czy w tym momencie sprzedający ma rację, że nie chce wymienić sprzętu ? A gdybym wysłął np. kuriera z gotówką po odbiór, czy także gwarancja byłaby nieważna. Dodam, że sklep na swojej stronie oferuje możliwość odbioru osobistego, a w regulaminie nie napisano, że przez to nei mogę zwrócić. Czy sam fakt zakupu przez Allegro nie upoważnia mnie do zwrotu ?
Z góry dziękuję za pomoc
Piotr
Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa ma prawo do rezygnacji z zakupu w terminie 10 dni od dostarczenia towaru.

Zwróć uwagę, że decydujący w tym przepisie jest moment i miejsce zawarcia umowy - jeśli w regulaminie danej aukcji nie było określone, że do zawarcia umowy dochodzi w momencie odebrania towaru to do zawarcia umowy doszło w chwili potwierdzenia przez Ciebie oferty w Allegro zatem poza lokalem przedsiębiorstwa oferującego towar i na Twoje prawo do zwrotu nie ma wpływu i jego nie ogranicza fakt osobistego odbioru towaru.

Inną sprawa jest fakt podłączenia przez Ciebie tego dysku do komputera (jak rozumiem) - tutaj sklep może uznać, że przekroczyłeś tzw czynności zwykłego zarządu i mogą żądać obniżenia wartości używanego dysku choć chyba się nie zmydlił i poza tym może nie czytają tego forum smile.gif

Jeszcze jedno - niektórzy prawnicy uważają, że sprzedaż poprzez aukcje nie podlega w/w ustawie jednak jeśli sprzedawca był przedsiębiorcą i do tego oferował towar w opcji kup teraz czyli za ściśle zdefiniowaną cenę to taka sprzedaż nie ma nic wspólnego z aukcją i z pewnością podlega tej ustawie.

No i na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość – jeśli sprzedawca nie poinformował w regulaminie aukcji o możliwości zwrotu w terminie 10 dni od chwili jego odebrania to Twoje prawo do zwrotu wydłuża się na mocy ustawy do 3 miesięcy!!

Pamiętaj, że sprzedawca może w każdej chwili zmienić regulamin, więc wydrukuj go czym prędzej – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Życzę powodzenia i pozdrawiam
zbrozin
Bardzo dziękuję za pomoc. Będę teraz wiedział na przyszłość, że mam prawo się wykłócać, ponieważ zasłaniał się przepisami, że towar kupiony był w sklepie. Narazie udało mi się wymienić dysk an inny model (nawet droższy bez dopłaty smile.gif. Zobaczę jak długo pociągnie i ewentualnie przytoczę ten tekst.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam smile.gif
majeek
Panie Piotrze tutaj mamy doczynienia z umową zawieraną na odległość.

(Art. 7. 1. ustawyz dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.) Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.


andresowa81
hmy, ja jeszcze nigdy nie kupowałem towaru z formą płatności przy odbiorze. Nawet nie wiem jak to się załatwia. Zawsze dokładnie staram się wybierać towary na allegro, którymi jestem zainteresowany.
NotariuszOchota
to już nie pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Podobno jesli właściciel sklepu zastrzegł sobie prawo do zwrotu to moze miec racje. Jeśli produkt byłby wysłany kurierem wtedy nie byloby problemu
hrabinia
A tak to co? Już pozamiatane?
BiuroMaszyny_pl
Płatnosć przy odbiorze z zastrzeżeniem sobie możliwości otwarcia przesyłki i obejrzenia towaru to dobra opcja jeżeli ktoś jest bardzo nieufny lub też rozczarowal się kilka razy. Wtedy mamy absolutną pewność tego co kupujemy.
marinko12
to prawda, ale za to chyba trzeb dodatkowo płacić.
Iwoniks
też mi się wydaje, że taka opcja jest dodatkowo płatna
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.